Cestování po Portugalsku
Automobil
Pokud se rozhodnete vydat do Portugalska vlastním vozem, cestu nejvíce budou prodražovat dálniční poplatky. Na druhé straně, pokud se budete dálnicím vyhýbat, kvůli vyšší spotřebě benzínu se dostanete zhruba na stejnou částku, navíc ztratíte mnoho času.
Při výběru trasy si předem rozmyslete, zda-li chcete během cesty navštěvovat místa, kterými projíždíte, nebo zda se chcete stavit u moře. Průměrná cesta trvá asi 2 dny.
Z Čech do Portugalska vedou 3 nejkratší trasy v ose:
- Mnichov – Curych – Ženeva – Lyon – Barcelona
- Norimberk – Paříž – Bordeaux – Burgas
- Bregenz – Miláno – San Remo – Monte Carlo – Marseille – Barcelona
Přímo v Portugalsku je postavena nová dálnice, díky které se dá země projet asi za 6 hodin, mýtné stojí necelých 40€ za osobní vůz.
Pár dobrých tipů pro řidiče:
- Je třeba mít zelenou kartu a mezinárodní řidičský průkaz
- Děti do 3 let musí být při jízdě upoutáni v autosedačce
- Zakázáno je také při jízdě používat mobilní telefon, pokud nemáte handsfree sadu
- Řidič má v Portugalsku povoleno 0,5 promile alkoholu v krvi
- Povinně musíte mít zapnutý bezpečnostní pás
- Pokud vás postihne porucha auta či dopravní nehoda, nezapomeňte umístit výstražný trojúhelník
- Nenechávejte žádné cennosti a zavazadla uvnitř auta nebo v přihrádce u spolujezdce, raději vše dejte do kufru, čímž předejdete pozornosti zlodějů
Jelikož je podle statistik počet nehod v Portugalsku největší v Evropě, je třeba dávat dobrý pozor na chování ostatních řidičů. Ti se nezdráhají troubit kdykoli se jim něco nelíbí.
Nejvyšší povolené rychlosti:
- Obec: 50km/hod
- Silnice: 90km/hod
- Dálnice: 120km/hod
Ve městech doporučujeme parkovat na placených parkovištích, mimo nich tu vzkvétají „nelegální parkoviště“, kde většinou s hlídačem usmlouváte cenu za „pohlídání“ auta, žádné právní závazky z toho ale neplynou ani pro jednu stranu.
V případě krádeže či nehody si musíte vše nechat potvrdit od policie, jinak nemáte nárok na uplatňování pojistky.
Pronájem automobilu
Levnější pronájem je u menších portugalských společností než u mezinárodních firem, navíc je dobré rezervovat si vůz dopředu. V zásadě se za pronájem platí před vlastním vypůjčením. Zájemce o půjčení vozidla musí být minimálně 21 let starý a musí vlastnit řidičský průkaz déle než rok.
Společnosti povolují automobilem zajet i do ostatních evropských států. Je dobré půjčit vůz, který má tzv. C.D.W., což znamená pojištění, které hradí škody způsobené řidičem.
Taxi
Taxi je možné chytit volně nebo na vyhrazených stanovištích. Ve městech se cena řídí podle taxametru, při větších vzdálenostech mezi městy doporučujeme se na výši poplatku domluvit před cestou. Tradičně se přidává spropitné ve výši 10% částky.
Taxi vozy jsou buď označeny názvem taxi, na venkově se více používá písmenko A, které znamená aluguer, čili k pronajmutí.
Autobus
Do Portugalska nevede přímé autobusové spojení, přesedá se v Madridu nebo v Paříži. Místní autobusová doprava je hojně využívaná a také velmi hustě propojená. Speciální rychlé autobusy se nazývají espressos a jezdí na hlavních tazích mezi velkými městy.
Vlak
Cesta z ČR vlakem je velmi nákladná, někdy se dokonce vyrovná ceně letenky od ČSA. Navíc trvá asi 2 dny a neexistuje přímé spojení. Přestupním místem nejčastěji bývá Paříž, ovšem nepříjemné je, že musíte přejet v rámci města z jednoho nádraží na druhé, což vám zabere minimálně 45 minut navíc.
Co se týká železniční dopravy v Portugalsku, jezdí tu expresní vlaky, rychlíky i osobní vlaky. 1.třída stojí průměrně o 40% více než 2. Je nutné mít předem koupenou jízdenku. Nejlevnější jízdné je v Dias Azuis (= modré dny), to bývá zpravidla uprostřed týdne.
Letadlo
Přímé lety z Prahy do Portugalska nejsou zavedeny, tudíž je nutno přestupovat. Nejčastěji se přímo léta z Amsterdamu, Paříže, Bruselu, Madridu a Frankfurtu nad Mohanem.